Gran Turismo (PSP)

By admin on czwartek, wrzesień 17, 2009

0 Comments

Filed Under: PlayStation Portable

Gran Turismo (PSP)

Na ten tytuł gracze czekali od wielu, wielu miesięcy. Tak wielu, że można je liczyć w latach. Jednak opłaciło się czekać. Na kilka tygodni przed planowaną premierą Gran Turismo 5 na PS3 studio Polyphony Digital postanowiło uraczyć fanów serii wersją swojego najsłynniejszej samochodówki przeznaczonej na PSP. Fajne? Nie fajne? Przekonacie się sami.

Na starcie dostajemy możliwość wyboru trybu zabawy. Zaczniemy od klasycznego single playera. Tutaj możemy wybrać sobie rodzaj wyścigu: klasyczne „kto pierwszy ten… wygrał”, próba czasowa lub drift. A gdzie kariera?! – pewnie część z Was sobie pomyślała. Niestety tego trybu tutaj nie uraczymy. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno, bo gra da nam robotę do wykonania.

Za to lepiej jest jeśli chodzi o to co tygryski lubią najbardziej czyli liczbę dostępnych aut i tras. Zacznę od tych drugich. W grze dostępne wszystkie trasy z Gran Turismo 4 oraz oczywiście kilka nowych. Oznacza to, że będziemy mieli znów pojeździć np. na Laguna Seca, Fuji Speedway, Sarthe. Nasze samochody przetestujemy m.in w szwajcarskich Alpach czy okolicach Chamonix. Łącznie mamy do dyspozycji 32 lokalizacje podzielone na 45 odcinków, które razem po przejechaniu ich dają nam 190 km. A w dodatku każdą z tras można przejechać w odwrotnym kierunku jeśli spełnimy określone warunki do odblokowania tej opcji. Czyli jest tego naprawdę sporo.`

Jednak „naprawdę SPORO” to określenie idealnie pasujące do nazwania ilości oferowanych aut w GT. Przenośna wersja ścigałki pozwala na jazdę jednym z 800 (!) aut dostępnych w grze. Naprawdę „na bogato” pojechali nie zaniżając absolutnie poziomu jaki prezentuje seria. Co jest dostępne? Praktycznie wszystko co jeździło po drogach globu i się wyróżniało z tłumu. Mamy więc auta z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych z Fiatami i Citroenem 2CV na czele. Są też klasyki lat 80. i 90-tych oraz oczywiście zatrzęsienie samochodów z Japonii. Jeśli zaś pozwoli nam na to portfel to będziemy mogli pojeździć sobie Ferrari Enzo, Bugatti Veyron czy bolidem Ferrari F1. Jednak na te uciechy trzeba mieć odpowiednią ilość gotówki. Wadą jest tylko to, że jednocześnie dostępnych jest tylko 4 producentów aut. Zmiany kto jest dostępny a kto nie następują losowo przy przechodzeniu kolejnych etapów gry.

Teraz trochę o wyzwaniach, które w wersjach na „duże” konsole są odpowiednikami testami na poszczególne licencje. Nie musimy ich robić jednak gra jest warta świeczki, bo ukończenie ich wszystkich przyniesie nam sporo gotówki, którą zaś możemy przeznaczyć np. na zakup samochodów. Dodatkowo w pewnym momencie po ukończeniu części z nich możliwe będzie uruchomienie własnej muzyki mp3 wgranej na kartę pamięci.

Oprawa graficzna GT na PSP nie powala na kolana. Jednak nie oszukujmy się, konsola PSP ma ograniczone możliwości. Z tego też powodu maksymalnie przyjdzie nam ścigać z czterema innymi kierowcami na torze. Jednak nie umniejsza to poczucia radochy z gry. Należy zaznaczyć, że gra „wyciąga” 60 klatek na sekundę, co w przypadku gier wyścigowych jest wartością bardzo istotną. To co razi najmocniej to spory aliasing, w szczególności dotyczy to modeli samochodów, bo w trasy są wykonane bardzo pieczołowicie. Warto dodać, że mamy do wyboru cztery rodzaje widoków: z maski, z dachu, zza szyby i z kokpitu. Tak, producentom nie przeszkadzało to, że gramy tylko na PSP i każde auto ma zamontowany widok z kokpitu! Niestety jest pewne ale polegające na tym, że wszystko jest zupełnie czarne i pozbawione szczegółów. Brak zegarów czy kierownicy co pewnie rozczaruje miłośników wyścigów. Jednak należy pamiętać, że gramy tylko na PSP a nie np. na PS2 czy PS3.

Podsumowując ten tytuł powiem, że tytuł jest absolutnie wart uwagi i każdy posiadacz PSP, który lubi się pościgać musi w tą grę się zaopatrzyć. Płynna grafika, bardzo fajny model jazdy, ogromna ilość samochodów i tras oraz w miarę inteligentni przeciwnicy sprawiają, że Gran Turismo nie można ocenić inaczej niż bardzo dobrze. Jest to bez wątpienia najlepsza gra wyścigowa jaka jest przeznaczona na PSP.

PS W grze istnieje tryb multiplayer, w którym łączymy się za pomocą Wi-Fi z maksymalnie czwórką innych graczy. Trzeba jeszcze dodać, że jeśli odblokujemy jakieś auto w GT na PSP to będziemy mogli przesłać informację o tym do Gran Turismo 5 na PS3 zdobyty wcześniej auto odblokować na dużej konsoli.

No Comments for this post

No comments yet.

Leave a comment

Name (required) Comment
Mail (required)
Website